15 stycznia - wizyta studentów z projektu Erasmus

W naszym gimnazjum na lekcjach języka angielskiego gościliśmy studentów z projektu Social Erasmus, pochodzących z Hiszpanii i Włoch. Pomysł projektu zrodził się w 2008 r. w głowach polskich studentów działających w organizacji Erasmus Student Network Polska, a następnie zachwycił całą studencką Europę. Ci młodzi ludzie udowadniają, że są w stanie poświęcić swój wolny czas, w przerwach pomiędzy nauką, egzaminami i studenckimi imprezami, na zrobienie czegoś wartościowego i inspirującego dla innych. Przeprowadzają oni cyklicznie zajęcia w szkołach i przedszkolach przybliżając dzieciom i młodzieży kulturę swoich krajów i zachęcając do nauki języków obcych.

Nasi goście poprowadzili w klasie 1b warsztaty kulturowe dotyczące Hiszpanii, wzbogacone slajdami i zdjęciami z tego kraju. Opowiedzieli o ciekawostkach, ważnych miejscach i sławnych osobach z tego kraju. Nasi uczniowie mieli możliwość spróbowania regionalnych przysmaków i zadawania pytań naszym gościom w języku angielskim. Na koniec zaśpiewaliśmy kolędę 'Cicha Noc' w języku angielskim, niemieckim i polskim. Goście nauczyli nas podstawowych zwrotów w języku hiszpańskim. W klasie 1a do lekcji dołączył sympatyczny Włoch - Sam, który wpadł w oko żeńskiej części naszego gimnazjum ;) Oprócz slajdów, wspólnego śpiewania po hiszpańsku
, angielsku i polsku, nasi uczniowie uczestniczyli w grze wzbogacającej słownictwo związane z potrawami hiszpańskimi i włoskimi. Po poczęstunku przyszedł czas na pamiątkowe zdjęcia, a następnie nasi goście odmówili wspólnie z nami modlitwę Anioł Pański.

Komunikacja odbywała się głównie w języku angielskim, a w klasie angielsko-hiszpańskiej również po hiszpańsku. Wszyscy świetnie się bawili łamiąc bariery językowe. Wizyta studentów z Erasmusa była bardzo owocna i zakończyła się obietnicą kolejnego spotkania.