Pomoc dla Syryjczyjów, pomoc dla Aleppo!

Nasza szkolna społeczność angażuje się w pomoc dla Syryjczyków. Odpowiedzieliśmy na wezwanie nastoletniej Rity
z Aleppo, która podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie poprosiła nas o modlitwę za Syrię. Jej wypowiedź usłyszeliśmy podczas jednej z piątkowych prezentacji na forum szkoły, a nasi Rodzice na Dniu Skupienia. Nie możemy być obojętni, ponieważ są tam nasi rówieśnicy, żyją tam takie same Rodziny jak nasze – pragnące pokoju
 i bezpieczeństwa.

Nasza młodzież, Rodzice oraz Nauczyciele przygotowali ręcznie robione świąteczne kartki, z których dochód przeznaczymy na pomoc humanitarną dla Syrii, którą organizuje Caritas. Udało nam się wspólnie zebrać niemałą kwotę 750 złotych. 

Jest wiele sposobów na to, by pomóc Syrii, by nie być biernym. Po pierwsze modlitwa o pokój, po drugie działanie: organizacje tj. Caritas, czy PAH, organizują zbiórki pieniędzy na pomoc humanitarną, na wsparcie cywili. Warto zajrzeć na stronę Caritas, gdzie podane jest konto, na które można wpłacać pieniądze, są tam także informacje o aktualnej sytuacji w Aleppo. Dodatkowo warto zapoznać się z informacjami na stronie www.deon.pl oraz z artykułem „10 sposobów na to, jak pomóc Syryjczykom”, redaktor portalu DEON Piotr Żyłka rozpoczął na Facebook'u akcję „Tak dla pomocy Syryjczykom”, w której zachęca m.in. do tego, by wysyłać maile do Pana Prezydenta, Pani Premier oraz Ministra Spraw Zagranicznych. Wspierajmy władze Polski, aby mieli siłę do tego, by działać na rzecz pokoju w Syrii! Oto fragment listu, który wysyłamy:

„Dlatego jako obywatele naszego kraju, świadomi braterstwa męczeństwa i wychowani przez trudną historię, z całego serca prosimy władze Rzeczpospolitej Polskiej o to, aby zrobić wszystko, co w naszej mocy, by pomóc Syryjczykom."                                                                                           
Biorąc pod uwagę dramatyczną sytuację Syrii nie prosimy o rozważenie dostępnych możliwości, ale błagamy
o przedsięwzięcie działań nadzwyczajnych, które pozwoliłyby na uruchomienie korytarzy humanitarnych. Błagamy
o zwiększenie środków finansowych dla organizacji, które pomagają uchodźcom z Syrii na miejscu, jak na przykład Caritas Polska, Polska Akcja Humanitarna (PAH) i Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM). Błagamy
o użycie wszystkich możliwych środków dyplomatycznych, żeby przekonywać Rosję, USA, inne państwa UE i władze Syrii, aby zaprzestano mordowania niewinnych cywilów.

W dobie potężnego kryzysu, który łudząco przypomina przeszłe doświadczenia naszego kraju, okażmy solidarność. Pamiętajmy, że polskość i wartości, w których byliśmy wychowani nie są czymś raz danym, lecz odpowiedzialnością i wyzwaniem przed którym stoimy, patrząc z oddali na krwawą tragedię Syrii.”

Okażmy solidarność! Okażmy wsparcie! Módlmy się i działajmy!