"Piękno i użyteczność. Inspiracja twórczością modernizmu"


Małgosia Chwast, Zofia Grząślewicz, Marysia Kozłowska, Aleksandra Sobieraj, Zuzanna Ziemska

Opiekun projektu: s. Salomea Parzych


            Inspiracje do naszego projektu czerpałyśmy z twórczości Stanisława Wyspiańskiego- jednego z wybitnych twórców polskiego modernizmu. Dzieła tego artysty można podziwiać w wielu miejscach w Krakowie.Motyw polnych kwiatów, który pojawia się w stworzonej przez nas kolekcji zapożyczyłyśmy z polichromii, którą Wyspiański namalował w kościele Franciszkanów.
            Nasze stroje wykonałyśmy w technice batiku, która polega na malowaniu tkanin za pomocą gorącego wosku
i barwników. Batiki pojawiły się w Krakowie w 1887 r. na wystawie w Muzeum Techniczno-Przemysłowym .Wystawione wtedy tkaniny z Jawy, Sumatry i Filipin stały się szybko wzorem i inspiracją dla krakowskich artystów.

            Podczas realizacji projektu odwiedziłyśmy wiele miejsc związanych z Wyspiańskim i ogólnie z modernizmem: Gmach Główny Muzeum Narodowego, kościół Franciszkanów, Dom Mehoffera i Pawilon Wyspiańskiego. Aby bardziej poznać twórczość tego artysty udałyśmy się również do Teatru Stu, by najpierw obejrzeć garderobę, kostiumy
i rekwizyty użyte przy tworzeniu tryptyku Wędrowanie, który powstał na podstawie dramatów: Wesele, Wyzwolenie
i Akropolis autorstwa Stanisława Wyspiańskiego a następnie obejrzeć same spektakle.

            Zwieńczeniem naszej pracy była sesja zdjęciowa, która odbyła się w plenerze, na krakowskim Podgórzu. Efekt Naszej pracy można obejrzeć w filmiku poniżej oraz galerii zdjęć naszej szkoły: