"Owadnik młodego entomologa"

Dobrawa Ćwiertnia, Adrian Chamera, Krzysztof Gocyk, Mateusz Michalik, Wojciech Podedworski, Jakub Roman 

Opiekun projektu: p. Weronika Kaczmarczyk 


Owady są tematem dosyć kontrowersyjnym. Wiele ludzi ich nie cierpi, wręcz się ich boi. Nie są także zbyt urodziwe,
w porównaniu z innymi gatunkami zwierząt. Co nas skłoniło do zajęcia się właśnie nimi?

Owady, mimo, że wydają się niezbyt interesujące, są naprawdę bardzo ciekawymi organizmami. Każdy gatunek jest w jakiś sposób wyjątkowy i niepowtarzalny. Wielka różnorodność to także ich cecha - dla zwykłego śmiertelnika wydają się takie same, jednakże my, po wielu godzinach ciężkiej pracy i wnikliwej obserwacji, możemy śmiało stwierdzić, że to całkowita nieprawda.

Pracując nad projektem postawiliśmy sobie kilka celów, które staraliśmy się w jak najlepszy sposób zrealizować. Pierwszą rzeczą, której się podjęliśmy jest zaznajomienie się ze światem owadów, by ujrzeć i zrozumieć jego piękno. Następnie, pod wodzą naszego opiekuna projektu, Pani Weroniki, nauczyliśmy się łapać i preparować owady tak, by móc je obserwować w całej okazałości. Nasze okazy złapaliśmy na wspólnym poszukiwaniu owadów wokół szkoły, oraz na indywidualnych poszukiwaniach. Po odpowiednich przygotowaniach wspólnie preparowaliśmy owady, które następnie umieściliśmy w gablocie. Było to wspaniałe doświadczenie . Złożyliśmy również wizytę w Muzeum Żywych Motyli przy ul. Grodzkiej, gdzie na własne oczy mogliśmy obserwować przepiękne gatunki motyli – ich budowę oraz czynności życiowe.

Każdy z nas dużo się dowiedział podczas realizowania celów naszego projektu. Jednak najważniejsze jest to, że świetnie się przy tym bawiliśmy! Przyroda to czysta przyjemność, zbliżyliśmy się do natury i poznaliśmy jej zakamarki.