"Wojenne maszyny latające"

Maksym Moskal ,Kamil Kozera ,Adam Dudek ,Michał Mizia, Jakub Gracz ,Filip Matusiewicz

Opiekun projektu: p. Anna Olesiejuk


Nareszcie nadszedł długo oczekiwany dzień projektów gimnazjalnych. Zanim do niego doszło ,niektórzy z nas mieli niemałe dylematy , który temat wybrać… Każdy był interesujący, każdy mógł poprowadzić ciekawą drogą. My nie mieliśmy wątpliwości, dla nas- chłopaków: samoloty, wojny ,walki powietrzne- to pasjonujące zagadnienia.

Celem projektu było przybliżenie na nowo udziału Polaków (i nie tylko) w wojnach oraz poznanie ich samolotów. Jak powstawały pierwsze maszyny latające, jaką rolę odegrały podniebne –żelazne ptaki w I i w II wojnie światowej, jaka była i jest obecna sytuacja w naszym sektorze lotniczym, nowoczesne technologie czy wreszcie budowa samolotu.

Aby dobrze się zaprezentować i niejako poznać namacalnie i z bliska nasz temat, wybraliśmy się wraz z Panią Anną Olesiejuk do Muzeum Lotnictwa w Krakowie. Tam podzieliliśmy się na mniejsze grupy i rozeszliśmy się po całym muzeum, żeby przygotować pytania w formie quizu. Pisaliśmy notatki, robiliśmy zdjęcia, gromadziliśmy ciekawostki, które ułożyły się w ciekawą grę terenową. Kilka dni później już całą klasą byliśmy ponownie w muzeum.

Celem tego etapu projektu było zapoznanie i wciągniecie koleżanek i kolegów w obszerny temat lotnictwa. Nauka poprzez zabawę okazała się strzałem w dziesiątkę! Mimo, iż pytania nie było łatwe, wspólnie doszliśmy do celu…
A niektórzy uczniowie otrzymali nawet oceny z historii.

Wycieczka do Muzeum Lotnictwa dodała naszej grupie skrzydeł! Zdaliśmy sobie sprawę, że poprzez nasz projekt dotykamy tego ,co dla nas Polaków jest najważniejsze. Wojenne maszyny latające przetrwały I i II wojnę światową, odegrały swoje zwycięstwa na „górze”. Jednym ratowały życie, innym niszczyły wszystko. Mamy nadzieję ,że przeszłość nigdy się nie powtórzy.

Podczas realizacji projektu ,każdy z nas dowiedział się dużo o lataniu i samolotach. Przekonaliśmy się również ,że odwaga ,patriotyzm , poświecenie , honor to credo lotników z „Jastrzębia” ,”Sępa”, czy „Spitfire ”.