14 marca - Dzień liczby π

Datę 14 marca w notacji amerykańskiej zapisuje się jako 3.14, co kojarzy się z przybliżeniem liczby π. W tym dniu w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Liczby π. Samo święto oczywiście obchodzone jest z przymrużeniem oka i chodzi wyłącznie o spopularyzowanie matematyki poprzez jej najbardziej popularną stałą.
Do tego dnia uczniowie: Szymon, Przemek, Michał, Maciek oraz Paweł przygotowywali się dużo wcześniej w ramach projektu edukacyjnego z matematyki – Niewymierna liczba π.


Przygotowując się do projektu sami powtórzyli najpierw podstawowe informacje o liczbie π. Byli jednak ciekawi co o liczbie π wie przeciętny Polak spotkany na drodze. Wyszli więc „na miasto”, aby zadać pytania spotkanym ludziom. Pytali o to skąd wzięła się liczba π, ile wynosi, co znaczy, że liczba jest niewymierna, czym jest średnica, promień, cięciwa… Odpowiedzi padały przeróżne. Uczniowie wyświetlili stworzony przez nich film podczas apelu.

Szymon, Przemek oraz Michał poprowadzili również prezentację podczas której, której uczniowie dowiedzieli się gdzie jest wykorzystywana, jak została odkryta i jakie były początki liczby π. Ciekawym elementem prezentacji była przedstawiona obecna kultura liczby π – rekordy w zapamiętywaniu, nakręcone teledyski popularyzujące matematykę czy zaprezentowany wiersz Wisławy Szymborskiej.

Paweł i Maciek przygotowali gazetkę pt. „Po πerwsze π”. Można ją podziwiać na korytarzu 2 piętra.


W ramach dnia Liczby π został zorganizowany konkurs – Rebusy matematyczne. Uczniowie odpowiedzialni za projekt edukacyjny ukryli pod QR-kodami rebusy przedstawiające różne pojęcia matematyczne. Zgadywanie odpowiedzi było nie lada wyzwaniem! Wyłoniliśmy jednak prawdziwych Rebusołamaczy: Emilię Bryk, Liubomyra Ivanov, Macieja Szumnego, Mikołaja Okonia, Karolinę Krężołek, Amelię Cieślak.
Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przed Radę Rodziców: torby, poduszki, notesy i zakładki z liczbą π! Gratulujmy!

Ostatnim punktem programu Dnia Liczby π było prawdziwe πzza party! Podczas przerwy obiadowej do naszej szkoły przyjechała pizza z liczbą π! Prawdziwa uczta trwała do końca długiej przerwy. Dziękujemy Szymonowi, Michałowi, Przemkowi, Pawłowi, Maćkowi oraz p.Sylwii za wspaniałą organizację matematycznego święta w naszej szkole! Dziękujemy Radzie Rodziców za sfinansowanie całego wydarzenia!