24 luty – Dzień Patrona Szkoły

Z okazji zbliżającej się 30-stej rocznicy śmierci Patrona naszej szkoły i założyciela Ruchu Światło-Życie, która przypada 27 lutego, w naszej szkole po raz trzeci odbyła się uroczystość, podczas której zbliżyliśmy się do Sługi Bozego ks. Franciszka Blachnickiego. W tym szczególnym dniu chcemy jeszcze bardziej zaakacentować Jego obecność, nauczanie i dzieło w naszym gimnazjum.

Świętowanie rozpoczęliśmy od Mszy Świętej, podczas której modliliśmy się za Uczniów, Rodziców, Nauczycieli i Pracowników szkoły. Ksiądz prałat Grzegorz Cekiera podczas kazania, odwołując się do Ewangelii przypadającej na dzisiejszy dzień (Mk 10,1-12), zaznaczał jak ważne jest, aby młody człowiek wiedział, że wzorem prawdziwej miłości jest małżeństwo, że rodzina Bogiem silna to siła, jakiej świat zewnętrzny nie jest w stanie zniszczyć. To rodzina, do której chce się wracać podczas studiów, z podróży. Ksiądz prałat życzył nam abyśmy stworzyli w przyszłości rodziny, żyjące wartościami chrześcijańskimi, jeśli tak odczytamy nasze powołanie. Podczas mszy obecny był także ks. Krzysztof Sojka, który osobiście spotkał ks. Blachnickiego. Na koniec ks. Dyrektor Mariusz Susek dodał życzenia dotyczące dwóch najważniejszych rzeczy w życiu: abyśmy codziennie przyjmowali Jezusa i trwali w łasce uświęcającej oraz nawiązywali i budowali relację z Przyjacielem. Piosenką „Zwiastunom z gór” śpiewaną przez szkolną Diakonię Muzyczną, zakończyliśmy Mszę Świętą i udaliśmy się do szkoły ( na dwie lekcje – Ksiądz Blachnicki też dużo się uczył).

W szkole do naszego świętowania dołączyli Goście z Diakonii Diecezjalnej, żyjący na co dzień Charyzmatem Światło-Życie. Wspólnie obejrzeliśmy spektakl pt. ”Prorok Żywego Kościoła”, który był „kwintesencją” życia ks. Blachnickiego, przeprowadził nas przez najważniejsze etapy życia Sługi Bożego. Pani Joanna Rączkowska, która jest autorką spektaklu, w radosny i bliski młodym ludziom sposób pokazała jakim niesamowitym człowiekiem był nasz Patron i w jaki sposób Bóg powołał Go do posługi Kościołowi. Uczniowie z koła teatralnego usłyszeli gromkie brawa. Po spektaklu nasz Gość ks. Michał Leśniak – Moderator Diecezjalny Ruchu Światło-Życie zachęcał nas do udziału w letnich rekolekcjach oazowych. Bo przecież OAZA to nadal żywy Ruch, który przyciąga młodych ludzi do Kościoła.

Nadszedł czas na krótką przerwę i poczęstunek, który zorganizowała Rada Rodziców. O 12:00 odmówiliśmy Anioł Pański oraz modlitwę za wstawiennictwem Sługi Bożego we wszystkich naszych intencjach.

Rozpoczęliśmy trzyetapowy QUIZ o ks. Blachnickim, przygotowany przez p. Agnieszkę Nowicką. O pierwszą nagrodę – bon na dofinansowanie szkolnej wycieczki oraz o drugą nagrodę – latarki z logo naszego gimnazjum walczyły dwuosobowe drużyny reprezentujące klasę, wspomagane przez swoich kolegów i koleżanki. Drużyny te musiały zmierzyć się z pytaniami z sześciu kategorii: rodzina ks. Blachnickiego, czas okupacji, początki Ruchu Światło-Życie, pedagogia Nowego Człowieka, piosenki roku i oazowy słowniczek. Jak nazywali się rodzice Księdza? W jakiej diecezji organizowano pierwsze oazy? Kto to jest Animator? Co oznacza skrót COM? To tylko kilka pytań, na które nasi uczniowie udzielili poprawnych odpowiedzi:)

Całe wydarzenie koordynowała nasza s. Wicedyrektor Urszula Ściurka. Dzień Patrona zakończyliśmy wspólna modlitwą i błogosławieństwem.

Oto podium zdobyte przez naszych uczniów:

I MIEJSCE: klasa 2B reprezentowana przez Agnieszkę Choczewską i Dobrawę Ćwiertnia

II MIEJSCE: klasa 1A reprezentowana przez Julię Ciepielę i Karolinę Tabor

III MIEJSCE: klasa 2A reprezentowana przez Kasię Gaweł i Julię Niżnik 
  Za uczestnictwo i przygotowania do konkursu dziękujemy:

Klasie 1B reprezentowanej przez Karolinę Krężołek i Zuzannę Nenutil

Klasie 3A reprezentowanej przez Dominika Pańczyszyna i Przemka Pajek

Klasie 3B reprezentowanje przez Natalię Jarczyk i Kamila Moskala


Dziękujemy wszystkim za obecność podczas Dnia Patrona:) 

„Kiedy prosimy o wypełnienie się woli Ojca, wtedy prosimy również o prawdziwe dobro dla siebie.” 
Ks. Blachnicki