26 września - Europejski Dzień języków obcych

We wtorek 26 września obchodziliśmy na lekcjach języka angielskiego Europejski Dzień Języków Obcych. Jest to święto ogłoszone przez Radę Europy, z inicjatywy Unii Europejskiej, w 2001 roku podczas obchodów Europejskiego Roku Języków i ma za zadanie zwrócić uwagę na to, jak ważna jest nauka języków obcych nie tylko w szkole, ale i przez całe życie.
W czasie zajęć uczniowie mieli okazję posłuchać fragmentu hymnu Europejskiego Dnia Języków- "Ody do Radości" oraz podyskutować o swoich przemyśleniach związanych z tym świętem i jego ideą. Zwróciliśmy szczególną uwagę na fakt, iż nauka języków obcych służy nie tylko zdobywaniu dobrych ocen w szkole, ale przede wszystkim otwiera ogromny wachlarz możliwości- podróży, kontaktów, przyjaźni...Wiele radości sprawiły uczniom quizy wiedzy o językach, łamańce językowe, różnorodność określeń odgłosów zwierząt w różnych językach, ale chyba największym zaskoczeniem okazały się najdłuższe słowa w różnych językach- np szwedzkie słowo:

nordvästersjökustartilleriflygspaningssimulatoranläggningsmaterielunderhållsuppföljningssystemdiskussionsinläggsförberedelsearbeten.

Ogromne emocje wzbudziły też palindromy- słowa lub zdania brzmiące tak samo niezależnie czy czytane od lewej do prawej strony czy odwrotnie. Zobaczcie sami:
Was it a cat I saw?
A może któremuś z uczniów uda się wymyślic palindrom?;)