6 października – moda, styl, osobowość oraz savoir-vivre

Dziś dziewczęta spotkały się z p. Izabellą Stasiak, a chłopcy z p. Michałem Jungiewiczem.

Pani Iza opowiadała nam o tym jak ważne jest pierwsze wrażenie, które dotyczy nie tylko zachowania, ale także ubioru. O tym z jaką łatwością przychodzi nam ocena danej osoby z perspektywy tego jak wygląda i jaki styl ubioru posiada. Nierzadko zdarza się pomylić w tych osądach (tzw. błąd atrybucji), dlatego ważnej jest to, aby potrafić dostosować styl ubioru do osobowości i sylwetki, a całość ma wydobywać z nas PIĘKNO.

Czym jest piękno? To pozytywna ekspresja bytuJ Wyróżniamy piękno zewnętrzne, wewnętrzne, duchowe. Jak zauważyły nasze uczennice piękno kojarzy się z indywidualnością. Natomiast moda, którą proponuje nam świat często chce nas włożyć w określone ramy. Pani Iza podała przykład, że skoro modne są bardzo obcisłe spodnie to każdy, nawet jeśli nie pasuje to do jego sylwetki, w końcu je zakłada, bo moda… więc nasza indywidualność w tym momencie znika.

Nasz ubiór jest bardzo ważny. Ma być wygodny, funkcjonalny, dostosowany do sytuacji, a przede wszystkim ESTETYCZNY. Co oznacza, że nie boimy się większego rozmiaru po to, by zatuszować mankamenty, który ma każdy,
a nie każdy z otoczenia zewnętrznego musi o nich wiedziećJ

Dowiedziałyśmy się także o tym, jakie są style ubioru: sportowy, klasyczno-sportowy, klasyczny, klasyczno-formalny, awangardowy i romantyczny, który spodobał się największej ilości dziewczątJ Romantyczny czyli delikatny, zwiewny, warkocz ala Pani Weronika i piękny uśmiech.

Wiemy już jak ubrać się do szkoły, kościoła, a nowością była dla nas informacja, że jeansy zaliczane są do stylu sportowego.

Chłopcy natomiast mieli spotkanie z P. Michałem-informatykiem, który pracuje na AGH, gdzie znajduje się najszybszy komputer w Polsce („Prometeusz”), co zainteresowało uczniów. Nasz gość opowiadał o tym jak czym jest savoir-vivre („znajomość życia”), i jak kulturalnie używać telefonu, kiedy przebywa się z inną osobą.

Ważną kwestią było także omówienie tego jak witać się z kobietami (należy czekać na jej pierwszy gest, wyciągnięcie dłoni), oraz podkreślenie, że należy otwierać drzwi płci pięknej, gdyż to świadczy o kulturze osobistej mężczyzny w każdym wiekuJ

Następnie chłopcy mieli warsztaty wiązania krawata, co wcale nie jest takie proste i wymaga wiele ćwiczeń i precyzji. Nie każdemu się dziś udało, dlatego przed naszymi panami jeszcze sporo ćwiczeń i treningów.

Każdy chłopak w ten piątkowy dzień ubrał koszulę: jak dobrze wyglądacie J Panowie, oby więcej takich dni!



Jeśli dziewczyny chcą WIĘCEJ takich spotkań i warsztatów, p. Iza zaprasza do Klubu gimnazjalistek w Ośrodku Akademickim Skała:

https://akademikskala.wordpress.com/dzialalnosc/dla-gimnazjalistek/

https://www.facebook.com/O%C5%9Brodek-Akademicki-Ska%C5%82a-409575059114755/

Pan Michał poleca Klub Barbakan w Ośrodku Akademickim Barbakan:

http://barbakan.edu.pl/