4 kwietnia - Wycieczka do Fortu 49 Krzesławice

W poniedziałek, 4 kwietnia klasy drugie uczestniczyły w wycieczce do Fortu 49 Krzesławice. Był to typowy fort artyleryjski wzniesiony przez Austriaków w latach 1881 – 1886 wchodzący w skład fortyfikacji Twierdzy Kraków. Dziś w budynku dawnych koszar fortu działa Młodzieżowy Dom Kultury.

Po obiekcie oprowadzał nas Pan Franciszek Dziadoń – Dyrektor MDK, który w bardzo interesujący sposób przybliżył nam dzieje tego obiektu militarnego. Pokazał nam wnętrze fortu, opowiedział fascynujące historie związane z samym budynkiem, jak i z ciekawymi postaciami, które tam przebywały, np. Wincentym Witosem – przyszłym trzykrotnym premierem Rzeczypospolitej czy Stanisławem Marusarzem – wybitnym polskim skoczkiem narciarskim i żołnierzem AK. Szczególnie poruszyła nas historia Polaków mordowanych na terenie fortu przez hitlerowców w czasie II wojny światowej.

Jak napisał Pan Franciszek Dziadoń:
  
Fort 49 Krzesławice może spełniać swoją humanitarną funkcję obronną w nowym wymiarze: chronić przed złem w różnych przejawach, dawać poczucie bezpieczeństwa przez mądrą organizację czasu wolnego i rozwijanie zainteresowań, przeciwstawianie się bierności i lenistwu (…). Może być perłą jako zabytek obronny, jako miejsce uświęcone męczeństwem Polaków
i jako duchowy fundament między przeszłością i przyszłością.


Dzięki tej wycieczcie, nie tylko spędziliśmy wspólnie czas, poszerzyliśmy swoją wiedzę, ale także – wysłuchując opowieści o niezwykłej odwadze Polaków, którzy zostali tu zamordowani - zrozumieliśmy, że jesteśmy bardzo szczęśliwym pokoleniem, które może beztrosko cieszyć się darem wolności.