6 maja - Spotkanie szkół im. Ks. Franciszka Blachnickiego
w Krościenku nad Dunajcem Dzisiejszą sobotę uczniowie z klas pierwszych spędzili na Kopiej Górce, gdzie mieści się Centrum Ruchu Światło-Życie. Tegoroczne spotkanie odbywało się pod hasłem: Ksiądz Franciszek Blachnicki - wychowawca ludzi wolnych. W związku z 30. Rocznicą śmierci Sługi Bożego, na ten właśnie temat odbyło się sympozjum w Sejmie RP. My również mieliśmy okazję podzielić się czym z perspektywy młodego człowieka jest wolność, której uczy nas nasz Patron.

Nasza wizyta na Kopiej Górce rozpoczęła się od odwiedzenia ważnych miejsc dla Ruchu tj. figury Niepokalanej Matki Kościoła, Namiotu Światła, Kaplicy Chrystusa Sługi oraz Wieczernika. Z historią tego miejsca zapoznała nas p. Zuzanna, która jest członkiem Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła.

Po czasie spędzonym w sercu Ruchu, zeszliśmy troszkę niżej, by w remizie strażackiej spotkać się z innymi przedstawicielami szkół noszących imię ks. Blachnickiego. W sumie zebraliśmy się w gronie pięciu szkół. Tam zawiązaliśmy wspólnotę, przedstawiliśmy się sobie nawzajem, każdy miał możliwość powiedzenia paru słów o swojej szkole.
Początek był ciut nieśmiały, ale szybko atmosfera się rozluźniła i mogliśmy przejść do konkursu międzyszkolnego
Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy Ia – Julia Ciepiela 
i Karolina Tabor, które podczas Dnia Patrona w naszej szkole zdobyły II miejsce. Dziewczyny dobrze przygotowały się do konkursu, poprzez przesłuchanie całego sympozjum, o którym było wspomniane na początku (ok. 6h nagrania, gdzie poruszano bardzo ważne i trudne tematy). Emocji było sporo: pierwsza runda polegała na wypełnieniu testu, na który uczestnicy mieli 7 minut. Julka i Karolina oddały test jako pierwsze, przed czasem :) Kolejne rundy to równie trudne pytania, z których wiele dotyczyło lat okupacji oraz Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. 
Jest nam niezwykle miło przekazać radosną wieść, że Julia i Karolina zdobyły I MIEJSCE! :)

Po konkursie przyszedł czas na prezentacje związane z tematem naszego spotkania. Nasza szkoła zaprezentowała się jako pierwsza. Uczennice klasy Ib - Amelia Cieślak i Gabrysia Marszałek przygotowały i przedstawiły prezentację (również zapoznały się z nagraniami z sympozjum). Ks. Blachnicki jako wychowawca ludzi wolnych pokazuje nam jak czynić z siebie dar dla innych, dlatego dziewczyny opowiedziały między innymi o naszej Diakonii Miłosierdzia oraz Pomocy Koleżeńskiej. Ważnym elementem prezentacji było także zadeklarowanie, czym jest wolność dla młodych:

My młodzi, którzy żyjemy w 2017r. tak rozumiemy naszą wolność, o której uczy nas nasz Patron:

- chcemy budować relacje z innymi,

- chcemy pomagać innym,

- chcemy dzielić się talentami,

- chcemy uczyć się o świecie i historii naszego kraju,

- chcemy kochać i być kochanym:)

Bo miłości Agape uczy nas Wychowawca Ks. Franciszek Blachnicki!


Po wspólnym spotkaniu, konkursie i prezentacjach, przyszedł czas na najważniejszą część spotkania – mszę świętą w kościele, gdzie znajduje się grób ks. Blachnickiego. Podczas kazania z ust Moderatora Generalnego Ruchu Światło-Życie ks. Marka Sędek padły bardzo ważne słowa, które warto zapamiętać do końca życia, że zawsze, ale to zawsze, w każdym miejscu, w którym się znajdziemy mamy szukać w ludziach Jezusa i mieć pewność, że On jest wśród nas. Kiedy o tym zapominamy to wysychamy, to brakuje nam życia, to nie wiemy jak kochać innych. Po mszy wspólnie odmówiliśmy modlitwę o rychłą beatyfikację Sługi Bożego.Na zakończenie spotkała nas przepyszna niespodzianka – poszliśmy na lody, aby świętować radosny dzień i możliwość spędzenia soboty w tak malowniczym i ważnym dla Ruchu miejscu. A każdy oazowicz wie, że w Krościenku lody są najlepsze… :)